logo

Tubifed başkanı Sakarya’dan


sabider
info@sabider.org

TÜBİFED KONGRESİ YAPILDI

Bilişim sektörünün meslek örgütleri güçlerini birleştirmek, seslerini ortaklaştırmak ve etkinliklerini artırmak amacıyla bir araya gelerek  Türkiye bilişim sektöründe faaliyet gösteren 1000 den fazla firmanın üye olduğu,  Tübider (İstanbul), Sabider (Sakarya), Kobid (Konya), Gabiad (Gaziantep), ABİAD (Adana) ve BİSİAD (Bursa) derneklerinin kurucu olarak bir araya gelmesi ile kısa adı TÜBİFED olan ‘Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu’ kuruldu.

Tübifed’e üye dernek delegelerinin katılımıyla yapılan kongrede TÜBİFED’in ilk yönetim kurulu seçildi. Yönetim kurulu kendi arasında yaptığı görev dağılımı aşağıdaki şekilde belirlemiştir.

Nahit GÖK                          Yönetim Kurulu Başkanı                 Edicom Bilgisayar – Sakarya 

A.Şükrü KORMAN                   Yönetim Kurulu Başkan Yrd.                  Bilden Bilgisayar – İstanbul

Erkin FINDIK                         Sayman                                              Ulukom Bilgisayar – İstanbul

Mehmet ÖNAL                       Üye                                                     Paknet Bilgisayar – Konya

Şenol ANLAŞ                         Üye                                                     Anlaş Otomasyon – Gaziantep

Mehmet S.MEKİKÇİ                Üye                                                     Mekik Group – Bursa

Serkan SEMERCİ                    Üye                                                     Mozaik Bilgisayar- Adana

Yusuf KOÇAK                         Üye                                                     Sistem Bilgisayar – Kocaeli

Behçet TOPRAK                      Üye                                                     Lazer Bilgisayar – Diyarbakır

Nuray BAŞAR                          Üye                                                     Başar Bilişim – Ankara

Kemal VURAL                         Üye                                                     Akbim Bilgisayar – Adana

Murat KURT                           Üye                                                     OrtakUfuk Bilişim – Kocaeli

Ali KIROĞLU                           Üye                                                     Samnet Bilişim – Samsun

Ragıp BAŞBUĞ                       Üye                                                     Mekatronik Bilgisayar – İstanbul

Nurettin BALKAYA                  Üye                                                     Analiz Bilgisayar –  Kocaeli

Yönetim Kurulu Başkanı Nahit GÖK yapmış olduğu açıklamada;

TÜBİFED, kurucu derneklerinin en az 10 yıllık tecrübe ve birikimi üzerine kurulmuştur. Bilişim sektörü tekstil, matbaa, turizm gibi sektörlere göre çok yeni olduğundan dolayı henüz sektörel sorunlarını çözebilecek bir örgütlülüğe tam olarak ulaşabilmiş değildir. Ülkemizin her ilindeki sektör firmalarının mesleki çıkarları için kendi derneklerinde örgütlenmiş olmaları çok önemli ama yeterli değildir. Birleşmemiş bir yaygın örgütlenmenin çözüm gücü de etkili olamayacaktır. İşte bu ihtiyaçtan dolayı federasyon çatısı altında örgütlenmek sektör derneklerimiz açısından zorunlu bir görev durumuna gelmişti. Sektörümüzde ticari faaliyet yürüten firmaların uymak zorunda oldukları sektöre özgü kurallar ve standartlar henüz oluşmamış durumda, çünkü bu standartları oluşturabilecek bir sektör birliği örgütlenmesi henüz gerçekleşmiş değildir. Sektör Birliği olabilmenin yolu da tüm illerde faaliyet yürüten bilişim firmalarının kendi illerinde dernek olarak örgütlenmesi ve TÜBİFED çatısı altına girmesiyle mümkün olabilecektir.

Nahit Gök, Federasyon sürecine olan katkılarından söz ederek şunları ekledi. İki yıl öncesinden Türkiye Bilişim Sektörünün mutlaka tek bir merkezi çatı altında toplanması gerektiğine inandık. Bu doğrultuda Anadolu’da faaliyet yürüten diğer dernek yöneticileriyle defalarca çeşitli illerde toplantılar yaptık. Sorunları ve nasıl bir çatı altında buluşacağımızı karara bağlayarak tüzüğümüzü oluşturduk.

TÜBİFED bugün itibariyle 1000 den fazla firmayı çatısı altında toplamayı başarmış ve sektörün çözüm gücü olacağını göstermiştir. Önümüzdeki süreçte 5000 firmayı çatısı altında toplayarak 75.000 çalışanı ve aileleri ile birlikte 300.000 kişilik dev bir güç olma potansiyeline sahip olacaktır.

Nahit Gök; Bilişim sektöründe faaliyet gösteren  firmaların hak ve çıkarlarının korunması,  mesleki sorunlarının çözümü, sektörün haksız rekabetten arındırılması  sektörel standartların oluşturulması hedefinde buluşan her meslektaşımızı TUBİFED  çatısı altında buluşmaya çağırıyoruz  dedi.

Share
1221 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI