logo

Bilişim sektörüne sigorta prim desteği


sabider
info@sabider.org

Bilişim Sektörüne Süper Teşvik

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 19 uncu maddesi kapsamında bilişim sektöründe prim desteğinden yararlanacak işyerlerinin belirlenmesi hakkındaki  2018/11969 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayımlandı.  Karar 1.1.2018’den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, bilgisayar oyunları ve diğer yazılım programlarının yayımlanması, kablolu ve kablosuz telekomünikasyon faaliyetleri, uydu üzerinden telekomünikasyon ile diğer telekomünikasyon faaliyetleri, bilgisayar programlama, bilgisayar danışmanlık, bilgisayar tesisleri yönetim, diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri, veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler, web portalları ile başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetleri alanlarında çalışan iş yerleri söz konusu destekten yararlanabilecek.

Bakanlar Kurulunun kararı, 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Teşvikten Yararlanma Şartları Koşulları Neler?

2018 yılı Ocak ayı başından 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak bu teşvik te; imalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların işe giriş tarihinden önce 3 aydır çalışmayan işsizi istihdam etmesi halinde sigorta priminin işveren ve işçi payı toplamı hazineden karşılanmasını öngörüyor.* Bu yeni istihdam edilen işçinin, işverenin 2017 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olması gerekiyor. Daha önceki teşviklerde olduğu gibi; aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar beyannamenin süresinde verilmesi, tahakkuk eden primlerin zamanında ödenmesi, işverenin borcu bulunmaması varsa da taksitlendirmiş olması aranılan şartlardan bazıları.

Sağlanan Prim Desteği Ne Kadar?

2017 yılı içinde uygulanan teşviklere benziyor gibi görünmekle beraber; getirilen yeni teşvikteki avantaj, sigorta primi işçi-işveren payının her ikisinin teşvik kapsamına girmesi ve prim desteğinin asgari ücret düzeyinde çalışanlara sağlandığı gibi prime esas kazancı, ücreti yüksek olan grubun da buna dahil edilmesi. Örneğin; aylık brüt 5400 TL ücret alan bir çalışan için diğer şartların da sağlanması halinde primlerin tamamı devlet tarafından karşılanacak. Yani ücret düzeyi yüksek olanlar da kapsama alınmış. Uygulama daha kapsamlı hale getirilmiş. 2017 yılında sigortalı çalıştırmamış olsalar da yararlanacaklar. Ancak yeni açılan işyerleri için küçük bir sınırlama var; işyeri kuruluşundan 3 ay sonra teşvikten yararlanmaya başlayacak.

Teşvikten Yaralanma Süresi ?

Teşvikten yararlanma süresi her bir sigortalı için 12 ay ile sınırlı.  Genç ve kadın istihdamını daha fazla teşvik etmek amacıyla; 18-25 yaş aralığındaki erkek ve 18 yaşından büyük kadın sigortalı 6 ay daha fazla yararlanıyor. Böylelikle, toplam teşvikten yararlanma süresi 18 ayı buluyor. Dikkate alınması gereken başka bir konu; teşvikin 2020 yılı sonuna kadar sağlanabilir olması. Örneğin; 2019 yılı Şubat ayında işe başlayan biri 18 ay yararlanma potansiyeli olsa da 11 ay yararlanabilecek. Ne kadar erken ilave istihdam olursa o kadar avantajlı görünüyor.

Teşvikten Sadece İmalat ve Bilişim Sektöründe Faaliyet Gösterenler mi Yararlanacak?

Bütün iş kollarında faaliyet gösteren işçi çalıştıran kişi ya da firmalar teşvikten yaralanabilir. Yalnız imalat ve bilişim harici sektörde faaliyet gösterenler prime esas kazancın tamamı üzerinden değil alt sınırı üzerinden bu teşvikten yararlanacak. Yani 2029,50 TL brüt ücret alan çalışanın prim yükünün tamamı hazineden karşılanacak. Ücret düzeyi asgari ücretin üzerine çıksa da, imalat ve bilişim sektöründe olduğundan farklı olarak, verilen teşvik artmayacak.

3 Kişiye Kadar Çalışanı Olan İmalat İşyerlerine Süper Teşvik

2018 yılı Ocak ayı başından 2018 yılı Aralık ayı sonuna kadar sağlanacak bu teşvik, imalata yönelik 1-3 kişi arasında işçi çalıştıran işyerlerini kapsıyor. Küçük işletmelerin büyümesini destekleyen son derece önemli bir istihdam desteği.

Şartları Neler?

İşveren imalata yönelik faaliyette bulunacak (işverenlerin ekonomik iş kolu kodu, Nace kodu önemli) ve işe başlatacağı sigortalı 18-25 yaş aralığında kayıtlı bir işsiz olacak. 2017 yılında çalıştırdığı ortalama sigortalı sayısına yeni aldığı kişi ilave olmalı. Daha önceki teşviklerde olduğu gibi, aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar beyannamenin süresinde verilmesi, tahakkuk eden primlerin zamanında ödenmesi, borcu varsa da taksitlendirilmiş olması gerekiyor. Önemli bir nokta; işveren bu teşvikten en fazla 2 kişi için yararlanabilecek.

Sağlanan Ücret ve Prim Desteği Ne Kadar?

Teşvik kapsamındaki sigortalılar için prime esas kazancın alt sınırın üzerinden (2029.50-tl ) primlerin tamamı (işveren ve sigortalı hissesi dahil) hazinece karşılanacak. Böylece Asgari ücretlinin işverene sigorta prim maliyeti olmayacak. Daha önce işbaşı eğitim teşviklerinde gördüğümüz günlük 53,44 TL destek burada da mevcut olacak. Ay içinde tam çalışan asgari ücretli için ücretinin tamamının hazineden karşılanması anlamına geliyor. Bu durum ücret ve prim yükü oluşturmaması nedeni ile küçük imalathaneler için cazip hale gelecek.

Teşvikten Yararlanma Süresi Ne kadar? Yeni Açılan İşyerleri de Teşvikten Yararlanabilecek mi?

İşyerleri 2018 yılı Aralık dönemi dahil ücret ve prim desteğinden yararlanabilecek ancak 01.01.2018 tarihinden itibaren açılan yeni  işyerleri bu teşvikten yararlanamayacak.

TBMM’de  görüşülecek Kanun Tasarısı’nda yer alan yeni istihdam teşvikleri çok önemli maliyet kazanımları içeriyor.  İşverenlerin yürürlükte olan sayısı 10’dan fazla prim teşvikleri ile birlikte yukarıda bahsi geçen istihdam teşviklerini bir arada değerlendirerek ,en doğru ve ekonomik olanı tercih etmesi işletme karlılığını etkileyecektir.

58.21 BİLGİSAYAR OYUNLARININ YAYIMLANMASI
58.29 Diğer yazılım programlarının Yayımlanması
61.10 Kablolu Telekomünikasyon faaliyetleri
61.20 Kablosuz Telekomünikasyon faaliyetleri
61.90 Diğer Telekomünikasyon faaliyetleri
62.01 Bilgisayar programlama Faaliyetleri
62.02 Bilgisayar Danışmanlık Faaliyetleri
62.03 Bilgisayar Tesisleri Yönetim faaliyetleri
62.09 Diğer Bilgi Teknolojisi ve Bilgisayar Hizmet Faaliyetleri
63.11 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler
63.12 Web portalları
63.99 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetleri

Etiketler: » » » »
Share
344 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Gaziantep Bilişim Zirvesi’ne katılım sağladık

    13 Mayıs 2019 Ana Sayfa, Faaliyetler, Genel, Manset Haberleri

    Sabider Yönetim Kurulu ve değerli meslektaşlar ile birlikte Tübifed öncülüğünde ve Gabiad ev sahipliğinde yapılan Gaziantep Bilişim Zirvesi'ne katılım sağladık.   ...
  • Sakarya Uyg.Bil. Üniversitesi Ziyareti

    16 Mart 2019 Ana Sayfa, Faaliyetler, Genel, Güncel Haberler, Manset Haberleri

    SABİDER, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık'ı makamında ziyaret etti. SABİDER Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Gök, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmettin Kırık, Genel Sekreter Ömer Abdullah Ayhan ve SABİDER Üyelerinden Turgay Etçibaşı hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ziyarette, Bilişim Teknolojileri alanında yapılacak ortak çalışmalar değerlendirildi. ...
  • Sabider Kahvaltı Etkinliği

    10 Kasım 2018 Ana Sayfa, Faaliyetler, Foto Galeri, Genel, Manset Haberleri

    Sakarya Bilişim sektöründe faaliyet gösteren meslek mensupları arasında diyaloğu artırmak amacı ile tertip etmiş olduğumuz geleneksel kahvaltı etkinliği düzenlenmiş bulunmaktayız. Katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyoruz. ...
  • Van Teknolojiye Davet Etkinliği

    29 Eylül 2018 Ana Sayfa, Faaliyetler, Genel, Manset Haberleri

    14 Ekim 2017 Cumartesi günü Van Hilton Otelde yapılan TekLink ve Vişad öncülüğünde gerçekleştirilen, bölgenin en büyük bilişim zirvesine Tübifed Yönetim Kurulu başkanımız Şenol Anlaş ile birlikte Turizm Bakanı, Gümrük Bakan Yardımcısı, Ar-Ge Başkanı, Ulaştırma Haberleşme Genel Müdürü, Tübifed Başkan Yardımcısı Nahit Gök, Genel Sekreter Mustafa Çalış ve birçok değerli konuk katıldı. Etkinlik Türkiye’nin doğusu ile batısında yer alan Teknolojinin ana aktörlerini bir araya getiren bir zirve olması açısından oldukça önemliydi. Katılımcılar Türki...